Випала мені нагода побувати на іншому краю світу.
У збірній команді України, що пройшла всі відбори на чемпіонат світу, запропонували всім охочим приєднатись до них в подорожі на чемпіонат світу зі спортивної ловлі коропа в Південно-Африканській Республіці (ПАР). Потрібно було допомагати їм відділі логістики та розвідки. Ну я й з голосився, коли ще буде в житті такий шанс?
Я окремо розписав за ці змагання на своєму рибальському бложику: Чемпіонат світу з ловлі коропа в ПАР. А тут напишу про свої невеличкі враження про цю країну.
В країні три столиці: адміністративна —Преторія, законодавча — Кейптаун, судова — Блумфонтейн. Південна Африка відома різноманіттям культур та мов. Одинадцять (!) офіційних мов закріплені конституцією. Найпоширенішою є мова африкаанс, що є дочірньою голландською мовою, тому мої крихітні знанням з минулорічної подорожі в Нідерланди стали в нагоді й тут. Англійську знають майже всі, це їхню друга мова зазвичай.
Згідно даних ООН за 2016 рік, країна ПАР має найвищий показник за кількістю живий носіїв вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ-інфікованих) з поміж всіх країн. В деяких районах майже кожен третій – хворий.
Це дуже багато країна з великою часткою західноєвропейського капіталу в економіці. Валовий національний продукт ПАР становить 28 % від усього африканського континенту, перевищує ВНП Нігерії, Кенії та Єгипту разом взятих.
А ще, це Шарліз Терон, Ілон Маск, Йоланді, принцеса Монако Чарлін, Шарлто Куплі, Кевін Картер, Нілл Блумкамп, Джон Р. Р. Толкін (той самий Професор), Сієна Міллер, Орландо Блум(тут трохи заплутано, але з натяжкою ТАК) — всі ці люди з цієї країни. Вмикаємо в фоні наступний музончик і читайте про мої пригоди. (треба відкрити іншу вкладку, бо деякі треки грають суто в ютубі.
Вже перед другим пунктом на Київському вокзалі у мене витягнули з гаманця десь дві тичячі гривень, але це майже не зіпсувало мій позитивний настрій на далеку подорож.
Ще був один негативний момент, що я не мав власного багажу, а перевозив лише речі для збірної. Тому не привіз додому десяток кілограм ананасів й неспілих манго.
Як видно зі списку вище, подорож (пункти 1 – 9) довга й важка, тривала майже два дні. Але на щастя все минуло гладко і ми таки добрались на місце.
Що відразу вражає по прильоту — сонце. Воно тут смалить по-іншому. Навіть не так, аніж в тому ж Єгипті. Якщо є відкриті ділянки тіла і ти вдень десь ходиш на відкритому повітрі, то на вечір все червоніє до опіків. Тому лише штани (ніяких шортів!), футболка з довгим рукавом чи сорочка. Голова, ясне діло, що прикрита капелюхом. Ну й на довершення образу — арафатка, що закриває шию. Саме тому я виглядав таким смішним на всіх фоткав в сорокаградусну спеку. Лише одного дня я не вдів рукавиці на руки і відразу їх спалив. Ввечері все було червоне.
Природа там дуже схожа на нашу: безкраї луга, де-не-де дерева ростуть, є кущі. Накатали тисячі кілометрів навколо цього водосховища де були змагання, ну й туди-сюди з Йоганнесбургу. Може в інших частинах країни якось по-іншому, а ось центральна ПАР ось така рівнинна з кущами й поодинокими деревами. Пальм немає, якісь кипариси лише. Диких тварин повно, але відразу тікають як пробуєш сфотографувати. Пейзаж сплутати з нашим не дають саме вони, десятки видів антилоп, страуси, мавпочки, зебри з жирафами і так далі і тому подібне. А ще тут величезні комахи всілякі і багато термітників за малесенькими такими термітами, очікував що вони якісь більші будуть.
Цікавий факт, що вода після дощів не йде в землю, а мусить стікати кудись. Лежить потім величезними калюжами, всі дороги (окрім автострад) перетворюються на такі річки як в нас в Карпатах.
Готували нам там паскудно. Може так не пощастило з кухарем тієї садиби, де ми жили. Зазвичай давали три страви:
Рис. Як перловка, дуже прісний, такий аж хрустить;
Щось м’ясне. Курка на сковороді (пересолена й переперчена), засмажена в сухарях м’ясна підошва, яку не вгризти ніяк, фарш в олії.
Третя страва це завжди сюрприз. Наприклад був якийсь салат Олів’є з 75% картоплі. Я спитав в цієї дівчини-кухаря: що за фігня майонезна? А вона сказала, що хотіла нам приємне зробити і погуглила, які салати люблять українці 🤦♂️ А день перед цим розварені макарони, такі що аж злиплись в один шматок. Ще одного дня накришили нам кавунів, ананасів та манго. Також довелось посьорбати курячого супу з величезними шматками моркви.
Коротше на додачу до цього all inclusive ми тут готували ще й самі. Продукти в магазинах хороші, особливо радує якість африканського м’яса. Стейки вийшли божественними 👌
В магазинах можливо купити все, що завгодно. Від перехідників на єропейську розетку до солодкої картоплі. Можливо це нам просто так повезло з місцевим супермаркетом.
Власне вдалось побувати в трьох містах:
Йобург – величезний мегаполіс: неймовірної якості автошляхи, хмарочоси, мультикультурність, багато копів.
Преторія – одна з трьох столиць, не велике місто у порівнянні з попереднім.
Блюмхоф – це був єдиний населений пункт поряд з водосховищем, де були змагання, тут ми власне й жили. Село селом, населення півтори тисячі людей)
Інфраструктура в містах вражає. Особливо в тому найбільшому, Йобурзі. Багаторівневі дороги, шириною по п’ять смуг в одну сторону. Здоровенні офісні будівлі, круті готелі. Чистота на вулицях. Мені воно все було більше схоже на структуру в США, ніж в Європі. Між містами зустрічалось багато шахт. Менші містечка всі абсолютно були одноповерховими. От лише я не помітив публічного транспорту, може просто не пощастило. Лише якісь убогі однотипні маршрутки, в яких дуже гучно грає музика, а люди постійно доброзичливо махали нам руками.
Поряд з кожним містом є райони де житло представляє собою коробки зроблені з бляхи, а на дах покладені каменюки, щоб втримат його на місці. І таких от бляшаних коробок іноді було видно аж до горизонту, прямо як концентраційний табір якийсь, гнітюче враження.
Ось які мої витримки про ПАР, що я бачив:
Всі фото з подорожі:
Класс!
коли відкриваю цю статтю в фаєрфоксі (v87, win10) – по центру сторінки спіннер все крутиться і крутиться. заваджає перегляду.